MALOFORMÁTOVÁ TLAČ
FOTOGRAFIE DO VEĽKOSTI A3
Fotografia na papieri – to je to pravé, čo fotografiu robí fotografiou. Prípony .jpg sú a stále budú len obrázkové súbory, o ktoré sa dá jednoducho prísť stlačením DEL.
Tlač atramentom je dnes najrozšírenejšou technológiou tlače fotografií. Atrament je na papier nanášaný triskami po miniatúrnych kvapôčkach. Výhodou atramentovej tlače je hlavne dostupnosť veľkej škály rôznych fotopapierov s rôznou povrchovou úpravou, v rôznej hrúbke.
V ponuke je okrem bežného lesklého a matného fotopapiera aj kreatívny fotopapier, ktorý imituje napríklad starý papyrus, maliarske plátno, kožený povrch, je priesvitný, lepiaci, halografický … . Možností je veľa, na vyžiadanie poskytnem vzorkovník.
Termosublimačná tlač funguje na báze odtláčania farebných fólií na špeciálny teplocitlivý papier. Výhodou je rýchlosť tlače, stálosť farebného výstupu a životnosť fotografie. Termosublimačné tlačiarne sa používajú najmä v profesionálnych kioskoch. Fotografie sú potiahnuté laminovacím filmom v lesklom, alebo matnom prevedení, čo fotografiu o to viac zušľachtuje. Tieto tlačiarne sú ako stvorené na rýchlu produkciu fotografií na eventoch, taktiež sa dokonale hodia do fotoštúdií, kde sa tlačí veľa. Sú profesionálnym zariadením, ktoré by sa doma na stole nudili.
Pomocou tlačiarne DNP DS 40 tlačím fotografie vo veľkostiach 10×15 a 15×20 cm. Pre väčšie fotografie využívam atramentovú tlač, pre menšie orez materiálu.
Podľa požiadavky je možné fotkám pridať pridanú hodnotu.
LAMINÁCIA
Zušľachtenie dokumentu laminovacou fóliu, čo predlží jej životnosť a oteru vzdornosť, v albume laminácia nemá význam.
OREZ
Najčastejšími formátmi na tlač sú fotografie vo veľkosti 10×15cm, 15×20cm, A4 ( 20×30 cm), A3 ( 30×45 cm ). Niekto má zaužívané staršie formáty 9×13cm, 13×18cm. Iný zas potrebuje fotografiu na preukaz ZŤP, rybársky, mesačník, kartu vodiča, ktoré sú menšie, ako 5 cm na šírku / výšku. Boli aj prípady, keď mi zákazník priniesol podivný foto rámik, do ktorého som musel napasovať fotografiu do úplne iného, neštandardného formátu.
TLAČ S OREZOM A BEZ OREZU
Štandardný formát orezania fotopapiera nemusí byť potlačený celý, niekedy sa necháva okolo fotky biely rámik. Používa sa napríklad, ak nechcete zničiť fotografiu a potrebujete ju pripnúť niekam na nástenku, prípadne si k nej chcete napísať odkaz do bielého poľa pod fotografiou. Najlepším príkladom sú retro fotografie formátu “polaroid“.
VEĽKOSŤ FOTOGRAFIE
Technicky by fotografie mali byť upravené na požadovanú veľkosť s rozlíšením 300 DPI, s nastaveným farebným profilom. Samozrejme to nemôžem požadovať po každom zákazníkovi. Nie každý predsa rieši, čo z jeho fotoaparátu lezie. Najhoršie skúsenosti sú s fotografiami, ktoré boli nahrané a stiahnuté zo sociálnych sietí. Fotografie používané vo webovom rozhraní na rýchle prehliadanie majú degradovanú kvalitu, čo na bežnej obrazovke vidno nie je, ale pri tlači to rozoznáte ihneď. Preto sa snažím vytiahnuť z fotografie čo najviac v postprodukcii. Ak je to možné, preferujem tlač fotografií z pôvodného zdroja – priečinok camera v mobile / SD karta fotoaparátu.
RETUŠ
Ak je potrebné niečo na fotografii upraviť, nie som proti. Samozrejme sa to prejaví aj na cene. Ak niektoré fotografie potrebujú prisvetliť, priostriť, odšumiť, upraviť farebnú teplotu, orezať, dodať text, samozrejme, rád to doladím.
TLAČ VIACERO VEĽKOSTÍ / FAREBNOSTÍ / OTÁČANIE FOTOGRAFIÍ
Niekedy je fotografií veľa a z nejakého dôvodu potrebujete z rovnakých fotografií viacero veľkostí. Všetko mi môžte popísať v správe, no pri väčšom počte som istejší, ak sú fotografie pomenované veľkosťou, prípadne potriedené v rôznych priečinkoch pomenovaných podľa potrebných veľkostí. Príklad názvu priečinku : (10×15-matné-na výšku) .. (A4-lesklé-čiernobiele)